اطلاعات تماس
محتوای متنی چیست؟

هنر نوشتن

هنر نوشتن

نوشتن، اقیانوس نامحدودیست که می‌توان میلیون‌ها سال نوری در آن غرق شد و لذت برد. در دنیای نوشتن، شما محدود به هیچ زمان و مکانی نیستید. می‌توانید نویسنده یک نمایشنامه رمانتیک شوید و یا یک محتوایی که در وبسایت منتشر ‌می‌شود.

اصولی که در متن خود بکار می‌برید باید متناسب با محتوای نوشته شده توسط شما باشد. در هر سبک و موضوعی که مطلب منتشر می‌کنید باید استانداردهای موجود را رعایت کنید تا مخاطبان جذب شما شوند. در ادامه به شما نکات اساسی اصول نگارش محتوای خوب در یک وبسایت را آموزش خواهیم داد.

نوشتن را  از کجا شروع کنیم؟

در ابتدا برای شروع کردن به نوشتن باید یک ایده جذاب و بکر داشته باشید. بعد از پیدا کردن موضوعی که هم برای خودتان جذاب باشد و هم برای مخاطبانتان، باید بتوانید در مورد آن موضوع مطالب جدیدی بنویسید؛ باید به دنبال یک عنوان جالب توجه باشید. با عنوان انتخابی، شما  فقط چند ثانیه فرصت جذب مخاطب دارید.

سعی کنید عنوان انتخابی شما خیلی کوتاه و یا بلند نباشد، متناسب با موضوع شما باشد.

برای انتخاب عنوانی بهتر، میتوانید با یک سوال شروع کنید که مخاطب در ادامه مطالب بدنبال پاسخ سوال مطرح شده باشد و یا میتوانید از اعداد، جملات منفی و استفاده از درصد برای اطمینان بیشتر استفاده کنید.  

مخاطبان خودتان را بشناسید، بدانید برای کدام قشر جامعه با چه سطح علمی و علایقی مطلب منتشر می‌‌کنید.

کلمات الماسی را پیدا کنید.

کلمات کلیدی اصلی مرتبط با موضوع خودتان را پیدا کنید. حاشیه‌های مرتبط با موضوع اصلی که می‌توانند مخاطبان بیشتری جذب کنند را باید بیابید. در مرحله بعدی کلمات فرعی مرتبط با کلمات حاشیه‌ا‍‌‌‌‌‌ی پیدا کنید. برای نوشتن مطالب حالا کار شما آسان‌تر است. می‌توانید محتوای طولانی‌تر بنویسید.

اصول اساسی نگارش محتوا

برای نوشتن در یک وبسایت سعی کنید اصول نگارشی زبان فارسی را حتما رعایت کنید. مانند رعایت فاصله و نیم فاصله در کلماتی که:  نشانه جمع (ها)

پسوند و پیشوند (تر و ترین)

در فعل ها بطور مثال : می‌رفتم

رعایت تطبیق شناسه فعل و فاعل

رعایت علائم نگارشی (،) ، (؛) در جای مناسب آن

چسبیدن ویرگول به کلمه ماقبل خود و داشتن یک فاصله با کلمه بعدی

اصول صحیح نگارش محتوا

از مخاطبانتان درخواست کنید.

بعد از نوشتن متن مورد نظرتان، از مخاطبانتان بخواهید که نظرات و سوالاتشان را با شما در میان بگذارند. احتمالا در سایت‌ها دیده‌‎اید که از شما درخواست می‌‎شود یک اقدامی را انجام دهید، به طور مثال: باکس های فرم ثبت نام، عضویت، دکمه بیشتر بخوانید، ادامه مطالب،اشتراک گذاری با سایرین.

این فراخوان به انجام عمل، که از آن به عنوان CTA یاد می‎‌شود. این عمل باعث می‎‌شود که تعداد افراد منفعل سایت کم‌تر شوند.

محتوا نویسی

سخنان نغز

سعی کنید از جملات افراد مشهور در حوزه محتوای نوشته شده خود، استفاده کنید. از سایر کتاب‌‎ها و مقالات مشهور هم غافل نشوید. در این زمینه می‎توانید به سایت و یا مقالات دیگر هم لینک بدهید که منبع مطالب شما مشخص شود و البته همینطور به اعتبار سایت شما هم افزوده می‏‎‎‎شود. البته از تاثیر محتوای صوتی، تصویری، ویدئویی منحصر به فرد خودتان غافل نشوید.

ضربه نهایی

و در پایان سعی کنید یک جمع بندی خلاصه و مفید از مطالب را در محتوای خود جای دهید. بسیاری از مخاطبان ابتدا، نکات جمع بندی را مطالعه می‎کنند که اگر هم خوانی با سلایق و اطلاعات مورد نیاز آن‎ها داشت، کل مطالب سایت شما را مطالعه کنند. سعی کنید مطالب ارزشمند خود را حتما ذکر کنید.

سخن پایانی

در این نوشته سعی کردیم اصول محتوا نویسی را به صورت خلاصه و روان در اختیار شما قرار دهیم. نوشتن محتوا، کاری جذاب ولی پیچیده است. باید تمامی اصول نگارشی را رعایت کنید و سعی کنید از کلمات فارسی و روان استفاده کنید تا بتوانید متنی موفق داشته باشید.

از اینکه نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‎‎‌گذارید، سپاس گزاریم.

ارسال یک نظر